EJ 2/2018: Euroopa taksidermistide meistrivõistlused Salzburgis

EJ 2/2018: Euroopa taksidermistide meistrivõistlused Salzburgis

3441
Janis Granatsi valgejänest jahtiv Ilves.

TEKST KALEV KÜBARSEPP
FOTOD KAUPO NOORMAA, REELIKA OJATAMM

Austrias olid 19.–25. veebruarini Euroopa taksidermistide 11. meistrivõistlused. Salzburg korraldas EM-i kolmandat korda. Sarnaselt varasemate aastatega toimus samas suur ning võimas jahindus- ja vabaajamess.

Võistlustel oli esindatud 33 riiki ning 253 osavõtjat 351 võistlustööga. Eesti taksidermistid võistlustel ei osalenud, sestap tuli seekord pöialt hoida ja kaasa elada sõpradele ning lähinaabritele. Meie lõunanaabrid esinesid võistlustel edukalt.

Lätlase Janis Granatsi valmistatud valgejänes võitis professionaalide arvestuses keskmise suurusega imetajate kategoorias esikoha, kogudes 96 punkti. Samas kategoorias õnnestus mehel oma halljänesega saavutada ka kolmas koht, kogudes 90 punkti. Suurimetajate kategoorias sai Janis ilvese eest 90 punkti, mis andis kolmanda koha. Väiksemate imetajate kategoorias oli 90 punktiga jällegi parim Janise valmistatud rebasebüst. Ta võistles ka kategoorias, kus tuli etteantud foto järgi valmistada nugisetopis. Seal punkte ei jagatud, koostati paremusjärjestus, kus Janis oli neljas.

Ka teine Lätit esindanud topisemeister oli edukas. Ivan Prokaza valmistatud hundibüst võitis 96 punktiga esikoha keskmise suurusega loomabüstide hulgas. Eelmistel Euroopa meistrivõistlustel olid parimad tema metssea- ja põdrabüst. Ivan on pärit Ukrainast ja tema vend on Kiievis edukas taksidermist.

Eesti topisetegijatele hästi tuntud leedulane Kestutis Bybartas oli tänavu kaasa toonud vaid ühe töö. Exellence kategoorias oli esindatud tema must metskitsetopis. Melaniinse musta soku populatsioon Saksamaal kasvab, sest jahinduslik huvi tema vastu on suur. Kestutis võitis eelmistel meistrivõistlustel Oulus Siberi metskitsega esikoha, mille üle toona koos rõõmustasime. Tänavu oli ta koos pojaga tutvustamas enda loodud mannekeene, mida taksidermistidel on võimalik oma töös kasutada. Heade mannekeenide vastu on professionaalidel endiselt suur huvi.

Kestutis Bybartas (paremal) tema mustkits ja Kalev Kübarsepp

Vajalik kraam

Peale kolleegidega kohtumise oli eesmärk tuua võistlustelt kaasa uusi taksidermiateadmisi ja töövahendeid. Juba aastaid on Euroopa taksidermistide meistrivõistluste ajal kokku tulnud taksidermiatarvikute pakkujad. Kohapeal oli võimalik osta näiteks eri tootjate mannekeene, klaassilmi, kunsthambaid, nahanõelu, viimistlusvahendeid jne. Soetada sai kõike, mida taksidermist igapäevatöös vajab.

Sakslase Wolfgang Hauseri mannekeenid on Euroopas ühed paremad. Need on välja töötanud Euroopa tuntumad taksidermistid. Alexander Sokolovi modelleeritud šaakalimannekeen oli just see, mida vajasin. Kodus ootas šaakalinahk tegemist. Matsalust kütitud emane šaakal osutus lõpuks nii suureks, et kodus tuli ostetud mannekeeni veel suuremaks ehitada. Soome taksidermist Markku Natri oli Ameerikast kohale kutsunud firma Bayer Eyes, kellelt varusin klaassilmi. Ameeriklaste pakutavate klaassilmade kvaliteet on väga hea ja hinnad paremad kui Euroopa suurimal klaassilmade tootjal Karl Langel. Paljud sel hooajal valmistatavad loomad saavad endale uued Bayer Eyesi silmad. Loodan, et kõik tulevased topiseomanikud on nendega rahul.

Reisiseltskond: Reelika, Markku, Kalev, Kaupo, Helen.

Peale meie oli Salzburgi messile sõitnud ka Tharapita Design OÜ esindaja Kaupo Noormaa koos abikaasaga. Kaupo tuli tutvuma Kesk-Euroopa jahinduskultuuri ja kohalike trofeealuste pakkumistega. Euroopa meistrivõistlused kestsid 25. veebruarini, seetõttu tuli kodust eemal viibida ka suurel pidupäeval.

24. veebruaril rääkisin vanadele ja uutele kolleegidele Eesti juubelist. Paljud rõõmustasid koos meiega, maitsesid Kalevi juubelišokolaadi ja said kingiks väikse Eesti lipu.

Jäime reisiga väga rahule ja võimalusel külastame ka tulevikus rahvusvahelisi erialaüritusi.