Söödapõllud ulukitele

Söödapõllud ulukitele

2992
Foto: EJS

Taas on aeg rajada söödapõlde, et ulukite eest igakülgselt hoolt kanda.

Miks on söödapõllud va jalikud? Esiteks võimal avad need vaadelda, milliseid ulukeid meil metsas on. Saame hinnata nende vanust ning karja soolist ja vanuselist struktuuri. Kõige tähtsam on aga kokkuhoitud aeg. Soomlaste ja meie jahimeeste kogemus näitab, et laskeplaani täitmiseks kulub põldudega poole vähem aega kui metsi läbi ajades, ka loomi häiritakse vähem.

Ulukihoole algab söödapõldude rajamisest. Müügil on väga erinevaid seemneid ja seemnesegusid. Segud on mõeldud väga laia spektriga: loomadele ja lindudele. Kõige paremini esindab seda sari „Diana“. Müügil on „Põdra Diana“, „Hirve ja metskitse Diana“ ning „Faasani ja põldpüü Diana“. Need seemnesegud on kokku pandud põhimõttel, et erinevate sööda- ja varjetaimede segu annaks põllule võimalikult pika kasutusaja. Näiteks „Põdra Diana“ koosneb kolmest koostisosast: taliraps, suviraps ja söödakapsas.

Kõigepealt valmib suve lõpuks taliraps, seejärel kapsas ja pärast külmade saabumist on sõralistele meeltmööda suviraps. Põld kestab novembrini.

Võimalik on rajada ka ainult söödakapsapõlde („Keeper“) või suhkrupeedipõlde („Syrius“). Väga erinev on bukett kaalikaid, rõikaid ja naereid. Mõned sordid kasvatavad alla suure juurika („Samson“, „Massif“), teised, vastupidi, lopsaka lehestiku („Tyfon“). Ulukitel on võimalik haugata nii juurikat kui ka pealseid. Põdrad, kitsed ja hirved külastavad kindlasti selliseid põlde.

Kui söödapõld täiesti tuksi läheb, siis on võimalik augustis külvata veel õlirõigast, mis valmib novembriks ja pakub põtradele meeldivat ninaesist. Meie oludes küll võõras, aga kasutamata võimalus on päevalill. Suved on piisavalt pikad ja soojad nende valmimiseks. Päevalillepõld on tähtis noortele kanalistele. Nimelt koguneb sinna suurel hulgal putukaid, kes on tibude ellujäämiseks hädavajalikud. Rääkimata ideaalsetest varjetingimustest kiskjate eest. Päevalillepõllul varjuvad ka metskitsed ja jänesed. Sügisel peatuvad seal tuhanded rändlinnud ja saavad päevalilledest kõhu täis.

Meie, jahimeeste, kohus ei ole ainult küttida, vaid ulukite eest igakülgselt hoolt kanda. Ühest rajatud söödapõllust saavad söönuks väga paljud metsaelanikud ja on karmile talvele vastu minnes tugevamad.

Seemneid ja seemnesegusid saab tellida otse Soomest www.riistasiemen.fi. Seemned saadetakse tellijale koju.