Kas jahimehed on keskkonna vaenlased või liitlased?

Kas jahimehed on keskkonna vaenlased või liitlased?

1260
Foto: kuvatõmmis videost

Prantsuse jahimehed väidavad, et nad on juhtivad ökoloogid. Ometi lahutab traditsioon seda arvamust ning on looduskaitsjad jahimeeste vastu seadnud.

Arutelud Prantsusmaal on jätkuvalt tulised, mistõttu France24 küsis loodusekspertidelt kas jahipidamine kahjustab või aitab keskkonda.

Saates “Down to Earth” kohtuti Lõuna-Prantsusmaal jahimeestest perekonnaga. „Teeme kõik endast oleneva, et loodus saaks valitseda,” ütles jahipidamisele pühendatud kinnistut omav arst Jean-Yves Milla. „Oleme liitlased loodusele, ökoloogid ja mis kõige tähtsam, me pole vaenlased,” lisas ta.

Jean-Yves ja tema poeg Vincent on loonud veetaset juhtiva süsteemi ja loonud keskkonna, mis aitab nii looma- kui taimeliikidel areneda enam kui 75 hektaril. Vincent Villa on ka linnukasvataja, kes kasvatab ligi 8000 lindu. „Lindude vabastamisega usun, et hoiame loodust,” arutles ta. „See tähendab, et kui me jahime lindu, kes on vabaks lastud, jätame ülejäänud rahule,” lisas Vincent.

Looduskaitsjad paluvad eristada seda, et jahi eesmärgil kasvatatud linnud on kõike muud kui metsikud. Nad on desorienteeritud, loodusega halvasti kohanenud ega suuda end ära toita. Metsloomade kaitse ühingu loodusuurija Marc Giraudi sõnul jääb farmides kasvatatavatest ja loodusesse lastud lindudest ellu vaid 10%. Samuti taunib ta süsteemi, mis ei suuda ohustatud liike kaitsta. „Prantsusmaal kütitakse kõige rohkem linnuliike ja seda kõige pikema perioodi jooksul, üle 20 neist on haavatavad,” selgitas Giraud.

France24 küsib, kas jahimehi ja looduskaitsjaid saab kunagi lepitada. Lõuna-Prantsusmaal Tour du Valati instituudi teadur Jocelyn Champagnon on selle suhtes lootusrikas. Linnutundjana on ta keskendunud sinikaelpardi vabastamise mõjudele ja sellele, kuidas nad võivad mõjutada teisi metsikuid liike. Ehkki pikas perspektiivis võib see kaasa aidata geneetilise mitmekesisuse vähenemisele, väidab ta, et jahipidamine pole liikidele peamiseks ohuks. Intensiivne põllumajandus ja pestitsiidide kasutamine võivad olla sama kahjulikuid, kui mitte veel kahjulikumad. Champagnoni jaoks on põhjust loota, et jahimehed ja looduskaitsjad jõuavad kompromissini. „Meil on midagi ühist, näiteks teadmised ümbritsevast keskkonnast ja me saame koos tegutsedes liikide vähenemise vastu võidelda,” selgitas ta.

Vaata lähemalt SIIT: