VTA: Riskipiirkondades kütitud metssigade liha Eestist välja viia ei tohi

VTA: Riskipiirkondades kütitud metssigade liha Eestist välja viia ei tohi

2242
Foto: Pixabay

Veterinaar- ja Toiduamet
PRESSITEADE
07.01.2016

Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) tuletab jahimeestele ja metssigade liha käitlevatele ettevõtetele meelde, et sigade Aafrika katku riskipiirkondades (I-III tsoon) kütitud metssigade liha väljaviimine Eestist on keelatud.

„Riskipiirkondades kütitud metssigade liha väljaviimine Eestist on keelatud, ka siis kui loom on uuritud seakatku välistamiseks. Kehtiva seakatku tsoneerimise otsuse kohaselt loetakse riskipiirkonnaks kõik I-III tsooni kuuluvad alad ehk kogu Mandri-Eesti,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda. „Samuti on äärmiselt oluline, et kõik jahiturismi korraldajad teavitavad teistest riikidest Eestisse saabunud kütte sigade katkuga seotud riskidest ning jälgivad, et piirangutsoonides kütitud metssigade liha Eestist välja ei viidaks. See on väga oluline ennetav meede, et vältida viiruse edasikandumist teistesse riikidesse.“

Kõik sigade Aafrika katku riskipiirkondades (I-III tsoon) kütitud metssead peavad olema uuritud seakatku välistamiseks ning positiivse uurimistulemuse korral nõuetekohaselt kahjutustatud. Kui kütitud metssealt võetud proov on positiivne, tuleb metssearümp matta viimasele asukohale võimalikult lähedale või toimetada selleks ettenähtud konteinerisse. Nakkusohtlike metsseakorjuste kahjutustamiseks tehtud kulutusi hüvitatakse Eesti Jahimeeste Seltsi kaudu.

I tsoonis kütitud metssigade liha ja sellest valmistatud tooteid võib turustada Eesti piires. II ja III tsoonis kütitud metssigade liha ja sellest valmistatud tooteid võib turustada vaid Eestis II ja III tsooni piires. I tsoonis kütitud ning katku suhtes uuritud metssigade liha ja tooted peavad olema märgistatud kolmnurkse ning II–III tsoonist pärinevate metssigade liha ja -tooted nelinurkse järelevalvemärgiga. Seega peab kogu riskipiirkondadest pärinev metssealiha ja sellest valmistatud tooted olema turustamisel erimärgistatud ja nende riigist väljaviimine on keelatud.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee. Küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750. Jooksvat infot edastatakse Veterinaar- ja Toiduameti Twitteri kontol.

Vaata ka:

Infovoldik „Juhised sigade Aafrika katku tõrjumiseks metsas

Kõrgendatud järelevalvega piirkondadest pärit kontrollitud metssealiha saab hakata turustama

Taust:

  • Sigade Aafrika katku leviku tõttu kehtestati esmakordselt Eestis kitsendustega tsoonid 9. oktoobril 2014. aastal Euroopa Komisjoni rakendusotsustega 2014/709/EÜ. Viimati muudeti tsoone 22. detsembril 2015 rakendusotsusega (EL) 2015/2433.
  • Kitsendustega tsoonid jagunevad kolmeks: I tsoon ehk puhvertsoon; II tsoon ehk kitsendustega piirkond, kus seakatk on diagnoositud metssigadel; III tsoon ehk kitsendustega piirkond, kus seakatk on diagnoositud nii kodu- kui metssigadel. Loe täpsemalt kehtestatud piirangute kohta sigade Aafrika katku veebilehel seakatk.ee alajaotuses „Kitsendustega tsoonid“.

Teate edastas:
Eva Lehtla
Maaeluministeerium
Avalike suhete osakond
Tel. 6256 255
press@agri.ee

JAGA