Albiino kitsel läheb hästi

Albiino kitsel läheb hästi

1662
Foto: kuvatõmmis videost

19. mail nähti taas Tartumaal Kaatsi külas albiino metskitse.

Videost nähtub, et eripärasel metskitsel läheb hästi. Seekord liikus ta üksi ringi ja video lõpus lasi valla ka signaalhüüde, millega hoiatab ta liigikaaslasi.

Metkitse haugatus on üks tugevaimaid ja hirmuäratavaid hääli metsas, mis kostab väga kaugele ja seda on ka üpris tihti kuulda. Ehmatav röögatus tuleb nagu viimasest kopsupõhjast. Selle häälega hoiatab metskits liigikaaslasi. Kas on ta kuulnud võsas ragistamist või haistab midagi kahtlast  – ikka tuleb teisi hoiatada. Saakloomana on ta alati valmis, et mõni kiskja on ründamas.

Kuuleme seda heli justkui tihemini sügisel. Tegelikult hauguvad metskitsed aastaringi.

Hauguvad mõlemad ‒ nii emane kui isane. Emane teeb häält veidi vaiksemalt ja kõrgema tonaalsusega, sokk pikemalt ja madalamalt. Suvel on röögatusi vähem kuulda, kuna siis kits ei haugu, tal on talled ja ta ei taha reeta loomalaste asukohta. Sokud hauguvud ka suveõhtutel. Kitse haukumist hakkab rohkem kostma taas sügisel, kui on vaja hoiatada oma põgenemisvõimelisi tallesid.

Mõlemad sugupooled hauguvad kevadel ‒ peale talviste karjade lagunemist on liikumist rohkem ja ka hääli rohkem. Talvel on vaiksem, kuna suurte karjade eesotsas piisab, kui vaid üks loom röögatab hoiatuseks.

Allikas: Looduskalender