PRESSITEADE: Seakatku tõrjumisega tuleb endiselt vaeva näha

PRESSITEADE: Seakatku tõrjumisega tuleb endiselt vaeva näha

1368
Foto: Pixabay

Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) ja Eesti Jahimeeste Selts (EJS) kohtusid, et arutada sigade Aafrika katku (SAK) levikuga seonduvat olukorda, vajalikke tõrjemeetmeid ning koostööd jahimeestega. Ühiselt tõdeti, et kuigi olukord on kontrolli all, tuleb kõigil pooltel teha endast olenev taudi leviku piiramiseks.

EJS-i ja VTA vaheline seakatkuteemaline kohtumine.

PTA loomatervise ja -heaolu osakonna juhtivspetsialist Anne-Ly Veetamm tõdes, et katkupuhangud on valdavalt tekkinud suvel, nii nagu ka sel aastal. „Katku leviku kõrgaeg on olnud kodusigadel juunist septembrini. Mida lähemal farmile on hukkunud metssigadel viirust leitud, seda tõsisem on oht kodusigadele. Suures osas 2015–2017 kodusigade puhangute korral leiti SAK positiivseid metssigu lähemal kui viis kilomeetrit farmist,“ tõdes Veetamm. Ta tegi ka ülevaate kahest peamisest kõrge riskiga piirkonnast, üks Lääne-Virumaal, teine Harju- ja Raplamaal (kaartidel).

Samas kummutas Veetamm ümber väite, justkui levitatakse farmist SAKi metsa. „Farmide sööt on kontrollitud ja see risk, et saastunud sööt farmist jõuab metsa ja sellega levib metsa SAK, see risk on olematu,“ selgitas Veetamm.

Ühiselt jõuti järeldusele, et SAKi leviku piiramiseks on määrava tähtsusega arvukust jätkuvalt reguleerida ehk jätkata küttimist. PTA andmetel tuleb hoida arvukuse tihedust 1 siga 1000 ha kohta. Kindlasti tuleb endiselt järgida bioturvalisuse nõudeid. Selleks vajaliku kulumaterjali saab PTA regioonidest kontaktlisti alusel (desoained, tugevad kotid loomakorjuste teisaldamiseks, vereklaasid, labori saatelehed, kindad). Pritsid, kelgud jmt on jahimehe enda soetada.

Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS) tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul võetakse metssigade küttimist haiguse leviku vältimiseks väga tõsiselt. „Jahimehed küttisid etteantust oluliselt rohkem juba möödunud hooajal ning kindlasti võtavad eesmärgiks kohustust ka tänavu täita,“ selgitas Korts. Samuti pidas tegevjuht vajalikuks teha sel alal veel täpsemat teavitustööd nii jahimeeste kui laiema ringkonna seas.

PTA peab endiselt äärmiselt oluliseks, et kõiki kütitud sigu tuleb uurida ning enne tulemuste selgumist ei tohi rümpasid laiali jagada. SAK viiruse leviku ulatuse väljaselgitamiseks ja leviku piiramiseks on äärmiselt oluline ka hukkunud loomade otsimine, nende uurimine ja korjuste nõuetekohane kõrvaldamine kas matmise või konteinerisse toimetamise teel.

Veel kinnitas PTA loomatervise ja -heaolu osakonna juhataja Olev Kalda, et PTA teeb endast oleneva jätkamaks jahimeeste tegevuse kompenseerimist SAKi ennetusel: emiste küttimise, surnud isenditest teavitamise, konteinerisse viimise ja matmise eest saadav tasu. Lisaks anti teada, et PTA korraldab sügisel esmakäitlemiskohtade kontrolli ning kindlasti juhendatakse kohapeal ka bioturvalisuse ja muude nõuete osas.