Metskitse talled liikvel

Metskitse talled liikvel

2281
Kitsetall. Foto: erakogu

Muhus märgati 9. mail selle kevade esimest kitsetalle.

Metskitsede sündimus sõltub peamiselt kliimast. Eestis sünnivad talled tavaliselt mais-juunis. See kitsetall võib olla paari päeva kuni nädala vanune.

EJS annab teada, et metskitse talled üldjuhul inimese abi ei vaja. Kui märkate sarnaseid tallesid, siis tõenäosus, et ema on kuskil lähedal, on suur. Seega pole vaja teha muud, kui vaikselt eemalduda ning neid mitte segada.

Kitsetallede sünnikaal on umbes kilo ringis või veidi enam. Kits imetab tallesid paar kuud ehk kuni uue innaaja alguseni. Juba mõne päeva vanuselt hakkavad kitsetalled ka „rohelist“ lisatoitu näksima.

Pärast innaaja möödumist otsib kits soku poolt eemale peletatud noorloomad ülesse, et pereelu edasi elada, aga imetamisega on selleks aastaks lõpp. Tähnid püsivad tallede karvastikus kuni sügisese karvavahetuse algusen

Kitsel sünnib 1–2 (harva 3) tähnilist talle, kellel on algul raske omapäi hakkama saada. On oluline, et talled tuleksid ilmale ohtude eest kaitstud paigas, sest talled pole esimesel päeval võimelised emale järgnema ja püsivad kaks-kolm nädalat paigal. Neid murravad ilvesed, karud, hundid ja isegi rebased. Kui talled sünnivad heinapõldudel, võib neile saatuslikuks saada heina niitmine.