EJ 1/2020: Koerte jahitraumad

EJ 1/2020: Koerte jahitraumad

1298
Foto: Sille Lepind

TEKST ja FOTOD PIRET TOBIAS, Sodalis OÜ väikeloomaarst

Loomaarstina töötamise ajal olen palju kokku puutunud jahitraumadega.

Enamasti on ikka nii, et olen just lõpetanud laupäevase töö kliinikus, koju jõudnud ja maandunud diivanile sooja teega, kui heliseb telefon. Tavaliselt on teisel pool toru rahuliku häälega meesterahvas, kes ütleb, et koera on vaja õmmelda. Küsimusele, mis juhtus, saan vastuse, et sai sea käest kihvaga. Teisel juhul on kõne sisu nn tömp trauma, kui koer on saanud jalahoobi näiteks põdralt või hirvelt. Mõlemal korral vajavad loomad kindlasti kiiret arstlikku ülevaatust.

Torkehaav

Torkehaavade korral, mis on saadud rinna- või kõhuõõne piirkonda, tuleb kindlasti veenduda, et see ei oleks läbistanud rinnakorvi või kõhuseina. Esmapilgul võib väline nahavigastus tunduda mitte väga tõsine, ent kui hakata uurima haava sügavust, siis võib see olla sageli ehmatav. Kõhu- või rinnaõõne piirkonna torkehaavad tuleb kindlasti lasta loomaarstil kohe üle vaadata.

Koeraomanikust jahimehel võiks autos olla igaks juhuks puhas rätik või lina, et juba metsas oleks võimalik teha esmane side ja vältida haava edasist saastumist. Kui esineb ka verejooks, siis peab tegutsema väga kiiresti, võimaluse korral tuleb haavale survet avaldades proovida verejooks peatada ja kiiresti loomaarsti juurde sõita. Parimal juhul on loomaarsti number juba telefoni salvestatud, siis jääb ära numbri otsimine, mis sageli on suur ajakulu. Väga tähtis on just külmemal ajal hoida vigastatud koer soojas, et kehatemperatuur ei langeks liialt, šoki tagajärjel langeb see sageli nagunii.

Tömp trauma

Tömbi trauma korral on koera nahk väliselt terve, kuid vigastused selle all võivad olla väga tõsised. Tugev hoop võib purustada jäsemete luid. Kui koer on saanud löögi jala pihta ja selle peale enam ei toeta, siis võib väga tõenäoliselt tegemist olla luumurruga. Tömp trauma rinnaõõne piirkonda võib lõppeda roiete murru ja kopsukelme vigastuse korral ka kinnise õhkrinnaga. Kui ka nahk on läbistatud, siis on tegemist juba lahtise õhkrinnaga. Õhkrinna tagajärjel tekib rinnaõõnde positiivne rõhk normaalse negatiivse rõhu asemel ja loomal ei ole enam võimalik normaalselt hingata. Õhkrinna tekkimisel on tegemist väga ohtliku seisundiga ja loom vajab kohe arstiabi. Samuti tuleb kiiresti tegutseda kõhuseina läbivate või selles piirkonnas muljumisi tekitanud haavade korral, sest esmalt pole teada vigastuse ulatus.

Jahikoertel juhtub sageli, et jahil saadud adrenaliinisööst hoiab vigastatud looma keha veel mõnda aega funktsioneerimisvõimelisena, kuigi trauma võib olla tõsine. On esinenud olukordi, kui koer suudab iseseivalt isegi autoni minna, enne kui omanik aru saab, et midagi on väga valesti.

Jahikoerad on hämmastavad loomad, kes on väga kannatlikud. Nende valulävi on palju kõrgem kui teistel koertel.

Oma kogemusest julgen öelda, et jahitraumale välja sõites ei tea ma kunagi, kui tõsine asi tegelikult on. Pean alati valmis olema kõige hullemaks ja kui mu prognoos osutus ekslikuks, siis on selle üle ainult hea meel.