EJS hundijahi peatamise osas: aidakem vältida hundiviha ja kaitsta teaduspõhist jahindust

EJS hundijahi peatamise osas: aidakem vältida hundiviha ja kaitsta teaduspõhist jahindust

466
Foto: Keskkonnaagentuur

Eesti Jahimeeste Selts (EJS) sai 3. detsembril teate, et Tallinna halduskohus peatas hundijahi kohtumenetluse ajaks. Kohtu hinnangul ei ole Keskkonnaameti korralduses huntide küttimiseks hinnatud hundi kaitsestaatust riiklikul tasandil ning seda on peetud vastuolus olevaks Euroopa Liidu õigusega.

EJS-i juhatus peab seda pretsedenti äärmiselt kahetsusväärseks. Oleme seisukohal, et selline otsus ei aita kuidagi kaasa ei hundi kui liigi kaitsele ega meie ühiskonna kui terviku edukale kooseksisteerimisele hundiga.

Kohtuotsus saab tugineda Eestis rakendatud hundi ja suurkiskjate seiremeetoditele, mis  tuginevad maailmas tunnustatud meetoditele ja läbi on viidud vajalikud baasuuringud. Eesti hundipopulatsiooni ohjamise on Euroopa üks juhtivaid erialateadlasi John Linnell seadnud kogu Euroopale eeskujuks.

Riikliku seire andmeid toetavad jahimeeste seireandmed, mis on täpsustunud tänu EJS-i infosüsteemi JAHIS kasutuselevõtule, kus kõigi ulukite vaatlused registreeritakse kohe vaatlushetkel ja sageli on tõendatud fotodega. JAHIS on riiklikul seirel toetavaks tööriistaks ja on juba aastaid rakenduses, mis tagab usaldusväärse vaatluste aegrea.

Lisaks koguvad jahimehed kütitud või hukkunud ulukite bioproove, millest on teadlastel võimalik teha vajalikud analüüsid ja neid ka tehakse.

Meil on kaks aastat tagasi kinnitatud suurkiskjate kaitse ja ohjamise tegevuskava kümneks aastaks. See on kava, mis arvestab kõigi huvigruppide arvamustega, sealhulgas loomade kaitsega tegelevate organisatsioonide soovidega ja kehtiv kokkulepe, mis arvestab ka Euroopa Liidu regulatsioonidega.

Pöördume avalikult meie riigi vastutavate institutsioonide poole ja palume aidata elu Eestimaal taas korrastada selliselt, et maapiirkondades ei tekiks hundiviha ja sellest tulenevat omakohut, mis oleks nii hundile kui ühiskonnale väga negatiivne ja mis kahjustaks meie teaduspõhist jahindust. 

EJS-i juhatuse poolsed tegevused ja seisukohad olukorra lahendamiseks:

  1. Esimesel võimalusel viiakse läbi kohtumised riigikogu poliitiliste erakondade esindajatega, et analüüsida ja selgitada toimuvat ja leida lahendusi nii lühemas kui pikemas perspektiivis. Pakutakse välja EJS-i poolsed võimalikud lahendused.
  2. Seejärel kutsutakse kokku ümarlaud teadlastega ja otsustajatega, kus selgitatakse välja võimalikud tulevikuarengud, et välistada valitud kursist kõrvalekalded tulevikus.
  3. Toetame Keskkonnaameti (KeA) poolset tegevust, mis on suunatud hundijahi võimalikult kiirele avamisele. Samas juhime tähelepanu, et juhul kui hundijaht kohtu poolt ka avatakse, anname endast parima, aga ei garanteeri KeA poolt määratud küttimismahu täitmist. Selle põhjuseks on liialt kitsad ajaraamid.
  4. Kutsume ülesse fikseerima JAHISE infosüsteemis kõik kiskjakahjud kariloomadele ja lemmikloomadele alates 2024 aasta algusest, et saada ülevaade reaalsetest kahjudest. Oleme selleks loonud koostöös lamba- ja kitsekasvatajate liiduga JAHISEs vastava rakenduse.

 

EJS-i juhatuse nimel Margus Puust