29. jaanuaril toimub Brüsselis Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusnõukogu istung. Kohtumise põhipunktide seas on uue Euroopa Liidu Nõukogu eesistujamaa Bulgaaria üks prioriteete põllumajanduses − ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) tulevik.
Maaeluminister Tarmo Tamme sõnul tulevad tänasel kohtumisel arutlusele ÜPP lisandväärtus, põhieesmärgid ja subsidiaarsus. „Toetame Bulgaaria koostatud ajakava ÜPP teemade menetlemiseks. Euroopa Komisjon on koostamas uue ÜPP määruse eelnõud, loodetavasti annab ministrite debatt volinikule selge sõnumi, mida liikmesriigid ühise põllumajanduspoliitika tulevikult ootavad. Olukorras, kus eelarvevahendid on üha enam piiratud, peame näitama, miks on just põllumajanduses ja maaelu arengus avaliku raha kasutamine õigustatud,“ lisas minister Tamm.
„ÜPP teatises väljapakutud idee liikmesriikidele suurema vastutuse andmisest on tervitatav. Muudatused peavad kandma selget eesmärki: muuta poliitika lihtsamaks,“ rõhutas Tarmo Tamm.
Järgmise perioodi ÜPP esmased mitteametlikud arutelud said alguse 2016. aasta mais Hollandi eesistumise raames toimunud mitteametlikul põllumajandus- ja kalandusnõukogu istungil. Järgmise eelarveperioodi ametlikud arutelud käivitusid avaliku konsultatsiooniga, mis algas 2. veebruaril 2017. aastal ja kestis 12 nädalat. 2017. aasta juulis korraldas Euroopa Komisjon konsultatsiooni tulemusi kokkuvõtva kõrgetasemelise huvigruppide konverentsi. Lisaks andis olulist nõukogupoolset sisendit ÜPP tulevikuarutelude tarvis ka septembris Tallinnas toimunud mitteametlik ministrite kohtumine, mille peateema oli riskijuhtimine. Samuti arutleti ÜPP tulevikku puudutavate teemade üle oktoobrikuisel põllumajandus- ja kalandusnõukogu istungil. Detsembri põllumajandus- ja kalandusnõukogu istungil tutvustas komisjoni teatist liikmesriikidele ja teatise osas toimus esmane arvamuste vahetus.
Teatise jätkutegevustena avaldab Euroopa Komisjon laiapõhjalise mõjuhinnangu ning 2018. a mais on oodata uue mitmeaastase finantsraamistiku (MFF) seadusandlikku ettepanekut, mis paneb paika järgmise eelarveperioodi eelarve, sealhulgas ÜPP eelarve.
Lisaks käsitletakse kohtumise põhipunktidena olukorda põllumajandustoodete turgudel ja põllumajanduskaubandust. Muude punktide all on kavas arutada suhkruturu ja sealihaturu olukorda, samuti annavad Euroopa Komisjon ja Prantsusmaa delegatsioon ülevaate detsembris Pariisis toimunud konverentsist, mille peateema oli ohtlik taimekahjustaja Xylella fastidiosa.
Kohtumisel osalevad põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Marko Gorban, kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsler Olavi Petron ning eurokoordinatsiooni osakonna juhataja Madis Pärtel.