Euroopas taas uued katkujuhtumid, Bulgaarias kuulutati välja kriisiolukord

Euroopas taas uued katkujuhtumid, Bulgaarias kuulutati välja kriisiolukord

2119
Foto: Pixabay

Euroopa jahinduse katusorganisatsiooni FACE teatel on augustis tuvastatud mitmeid uusi sigade Aafrika katku (SAK) juhtumeid.

Viimasel ajal on taud levinud aktiivsemalt paljudes Ida-Euroopa riikides, jõudes sh Serbiasse ja Slovakkiasse. Samuti teatati, et Bulgaarias hukati kahe nädala jooksul kokku 130 000 siga ning kuulutati välja kriisiolukord.

Bulgaaria                                        

Bulgaaria kuulutas välja kriisiolukorra pärast seda, kui nad pidid seakatku leviku tõttu juuli lõpus ja augusti algul hukkama kahe nädala jooksul 130 000 siga. Ekspertide sõnul levis seakatk juba ka kuude suuremasse seatööstusesse.

Alates juulist on tuvastatud 10 piirkonnas üle 30 taudipuhangu, nende hulgas ka kuus suurt seatööstusettevõtet, selgus maailma loomatervishoiu organisatsiooni OIE (Office International des Epizooties ehk World Organisation for Animal Health) andmetest. Augusti algul tuvastati Bulgaaria edela osas kaks katkujuhtumit ka metssigadel. Taudipuhangud toimusid enamjaolt Bulgaaria-Rumeenia piiriala lähedal. Lisaks pandi kinni kuus suurt seafarmi, kus elutses üle 1000 kodusea. Samuti kardetakse, et kõik Bulgaaria kodusead, u 616 000 isendit, on ohus.

Bulgaaria peaminister Boyko Borissov teatas, et kuna riik töötab katku likvideerimiseks praegu välja tauditõrjemeetmeid, siis maksab valitsus hüvitist neile, kes vabatahtlikult oma kodusead hukkavad.

Kõigile taudi lähipiirkonda jäävatele registreeritud seatööstustele kehtestati 20 km puhverala. Ametivõimud on andnud korralduse selles tsoonialas kõik kodusead hukata. Selline otsus on aga põhjustanud protestilaineid Lõuna-Bulgaaria seakasvatajate hulgas, kelleni pole taudipuhangud jõudnud. Samuti on sealiha hind riigis vähem kui kuuga 30% tõusnud.

Slovakkia

Slovakkia veterinaariaamet kinnitas 12. augustil, et Slovakkia-Ungari piirialal leiti juuli lõpus viis seakatku nakatunud isendit. Idapoolsest Trebišovi rajoonist leiti üks SAKi nakatunud metssiga ning neli kodusiga (vt kaardilt).

SAKi nakatunud metssiga leiti Strážne külast, mis asub seitse kilomeetrit Slovakkia-Ungari piirist. Taudi nakatunud isend jõudis veterinaaride sõnul sinna tõenäoliselt Ungarist, kus alates selle aasta algusest on üle 800 seakatkujuhtumi.

Slovakkias moodustati seakatku riiklik eksperdirühm, kes analüüsib olukorda ja kavandab täpsemaid tauditõrje meetmeid.

Serbia

Samaaegselt Slovakkiaga kinnitas ka OIE esmase taudijuhtumi Serbias. Neli seakatku juhtumit tuvastati Belgradi ja Podunavlje rajooni läheduses olevast farmis. Kõik taudipuhangud tuvastati lähestikku paiknevatel aladel. Seni on riigis kokku olnud seitse SAKi juhtumit ning hukatud on 114 siga.

Serbias tuvastati seakatku juhtumeid mitmes piirkonnas, nt:

  • 30. juulil Belgradi lähedal Mladenovaci rajoonis Rabrovac-Sume farmis, kus oli 24 siga, ühel hukkunul olid SAKi tunnused.
  • 1. augustil Belgradi lähedal Velika Krsna piirkonna (u 6 km esimesest taudialast) farmis, kus oli 10 siga, ühel hukkunul olid SAKi tunnused.
  • 6. augustil Velika Krsna piirkonna teises farmis, kus elutses 23 siga, kolmel hukkunul olid SAKi tunnused.
  • 7. augustil Doonau jõe ääres Kusadaki küla (3 km raadiuses taudipuhangust) farmis, kus elutses 64 kodusiga, kahel hukkunul olid SAKi tunnused.

Rumeenia

Rumeenias on samuti seakatku nakatunute kodusigade arv märkimisväärselt suurenenud. Kui juunis oli seal vaid 76 katkujuhtumit, siis juulis ja augusti alguses tuvastati üle 300 SAKi juhtumi, mis esines peamiselt kodusigadel. Samuti leiti taudi nakatunud sigu seatööstusest, kus elutses ligi 20 000 isendit.

SAK on jõudnud juba 16 Euroopa riiki

Seakatk on praeguse seisuga levinud 16 Euroopa riiki. Nii Serbias kui Bulgaarias on olukord väljunud kontrolli alt ning siiani otsitakse tauditõrjeks toimivaid lahendusi. Samuti on seakatk levinud jõudsalt Aasias.

OIE augusti alguses koostatud raporti järgi on tuvastatud 1926 uut taudipuhangut, üle maailma aga kokku 7616 SAKi nakatunut, millest üle 6000 juhtumi leidis aset Vietnamis.  

Eestis on sel aastal 30. juuni seisuga kokku uuritud 3046 kodusiga, kellest ühelgi pole SAK-i tuvastatud. Metssigu on uuritud 2471 korral. Viimane viirust kandev metssiga leiti selle aasta veebruaris Läänemaalt. Jaanuaris leiti üks viirusesse nakatunud metssiga Saaremaalt ja viis Ida-Virumaalt. Maist alates on leitud ainult SAK antikehadega metssigu, mis tähendab, et sead on pärast haiguse läbipõdemist elama jäänud. Need metssead on väliselt terved, kuid neil on olnud kokkupuude SAK viirusega ja ka neid sigu peetakse nakkuse leviku seisukohalt ohtlikuks.

Seakatku levikukaart 2014.‒2019. a aprillini näeb siit: 

 

Allikad: FACE, Slovakkia jahindusorganisatsioon, Pigprogress (“African Swine Fever confirmed in Serbia” ja “ASF Bulgaria: 130,000 pigs culled“), ReutersBrownfieldOIE, Euroopa Komisjon, Veterinaar- ja Toiduamet