Igal aastal laekub Keskkonnaametile (edaspidi KeA) rohkem kui 3600 teadet hättasattunud metsloomadest. Enim teatatakse lindudest, kuid on ka pöördumisi imetajate kohta – nende seas arvukalt väikeulukeid nagu rebased ja kährikud, aga ka suurulukeid nagu metskitsed ja ilvesed.
Keskkonnaamet ja Tartu Jahindusklubi on alustanud pilootprojektiga Tartumaal hättasattunud metsloomade abistamise teenuse osutamiseks. Hinnanguline abivajavate ulukite hulk teenuse osutamise perioodil on 40 isendit.
Teenuse osutamise eesmärk on reageerida hättasattunud metslooma (eelkõige väike- või suuruluki) juhtumitele ning kõrvaldada abitut olukorda põhjustavad asjaolud, transportida loom loodusesse või vabastada isend edasistest kannatustest lähtudes loomakaitseseaduse § 10 lg 1 ja 2.
Pilootprojekt on esialgu kokku lepitud käesoleva aasta lõpuni. Erilisem on projekt seetõttu, et kaasatakse kohalikest jahimeestest nö. eksperte, kes tunnevad erinevate metsloomade käitumist ohuolukordades ja ka kohapealseid olusid kõige paremini. Maakondliku Jahindusklubi ja kohalike jahimeeste näol on tegemist nö. roteeruva süsteemiga. Märksõnadeks: järjepidevus, kogemuste edasi andmine, pidev järelkasvu koolitamine ja seeläbi olla teenuse tellijale kindel ja vastutustundlik partner.
Parima teenuse osutamiseks viiakse läbi koosolekud ja vajalikud koolitused, koostöös KeA-ga.
Esimene selline koosolek Tartu lähiümbruse jahipiirkondade juhtidele toimus 2.aprillil Tartu Jahindusklubis. Kohal olid Keskkonnaametist järelevalve arendusbüroo loomaabi peaspetsialist Karmel Ritson ja jahinduse- ja vee-elustiku büroo juhataja Tanel Türna. Eesti Jahimeeste Seltsist osales koosolekul projektijuht Peeter Hussar.
Koosolek oli konstruktiivne, jagati kogemusi, arutati tekkinud küsimusi ja täpsustati detaile.
Jahimeestel on soov välja töötada toimiv ja jätkusuutlik teenus, mida saaksid pakkuda maakondlikud jahindusklubid ka kohalikele omavalitsustele, sest pideva „linnade peale kasvamisega“ sagenevad konfliktid elanike ja metsloomade vahel, millest ei saa mööda vaadata ning mis vajavad kiiret lahendamist ühel või teisel moel.