Möödunud nädalal toimusid Löwenruh’ pargis Tallinna rohelise pealinna raames lindude pesakastide puhastamise talgud, talgutel osalesid ka Kristiine linnaosa lasteaiad – üheskoos puhastati üle saja linnumaja.
Kristiine linnaosa on tuntud oma linnunimeliste tänavate poolest, mida on meil üle poolesaja. Isegi Haraka, Tihase, Vindi ja isegi Linnupesa lasteaed asuvad Kristiines. Samuti on Kristiines tervelt viis parki, mis on tuntud oma liigirikkuse poolest. „Omalt poolt püüame teha kõik selleks, et elurikkus Kristiines säiliks ja ka linnud leiaksid tee meie linnaosa puudele-põõsastesse oma pesasid ehitama või pesakasti kodu rajama – linnud ja rohelus on tõepoolest meile väga armsad,“ tõdes Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe.
„Oleme Euroopa roheline pealinn ning Kristiine on roheline linnaosa. Selle raames võtsime ette lindude pesakastide puhastuse nii avalikel haljasaladel kui haridusasutustes,“ lisas linnaosa vanem.
Pesakasti puhastamine on oluline iga-aastane toiming. „Inspireerituna meie linnaosa lindude pesakastide puhastamise talgutest tuletan ma ka teistele kinnistu omanikele meelde, et lindude pesakaste tuleb hooldada igal aastal – pesakastis võib olla mitmesuguseid jääke, mis kindlasti tuleb eemaldada. Linnud ise oma pesasid eriti hoolikalt ei puhasta – nad toovad enamasti peale uue pesamaterjali. Vanasse pessa asuvad aga elama mitmesugused parasiidid, kes lindude elu järgneval aastal ebamugavaks teevad. Samuti võib seal olla vana herilasepesa või on pessa seadnud end sisse muud närilised. Vana pesamaterjal hoiab kinni ka niiskust ja mädandab kasti,“ ütles Riibe.
Pesakastide avamisel tuleks vaadata ka seda, kas pesa on olnud üldse asustatud. Kui paar-kolm aastat järjest ei ole linnud pesakasti kasutanud, siis võiks pesakasti ümber tõsta, sest ilmselt ei ole asukoht lindude jaoks sobilik.
„Linnakeskkonnas peame rohkem pingutama, et hoida ja arendada liigirikkust. Eelmisel aastal paigaldasime Löwenruh` pargi äärde hoiatussildi, et pardid võivad olla teel ja et möödaliikujad paneksid neid tähele. Kuigi linnupesakastide kevadine puhastamine võib tunduda väike asi, siis on selles väga selge sõnum ja õpetab meid kõiki koos loodusega linnas hakkama saama. Oleme juba eelmisel suvel ka mitmeid kohti jätnud parkides niitmata või mitte reguleerinud enam rangelt muru niidukõrgust, et eelkõige ka putukatele anda nende aladel oma võimalus,“ sõnas Riibe.
„Kusjuures elanikud on selle kõik ka hästi vastu võtnud. Kokkuvõttes tõstavad sellised tegevused meie kõigi elukvaliteeti ja parandavad keskkonda. Haljasalad ja maastikud ei paista enam seejärel nii ühekülgsed ja pakuvad mitmesugust silmailu. Olgem rohkem tähelepanelikud meid ümbritseva looduse ja elukeskkonna suhtes,“ lisas ta.