Kalapüügi- ja jahipidamisõiguste eest saab tänasest maksta uuel platvormil   

Kalapüügi- ja jahipidamisõiguste eest saab tänasest maksta uuel platvormil   

1693
Foto: Keskkonnaamet

Alates 1. märtsist saab harrastuskalapüügi ja jahipidamise õiguste tasu maksta uuel platvormil aadressil kalaluba.ee  

„Uus platvorm oli vajalik juba tehnilistel põhjustel, kuid seda üles ehitades võtsime eesmärgiks luua mugav lahendus, kus ausaks kalastamiseks vajalikud toimingud saab korda ajada ühes ja samas keskkonnas,“ selgitas Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja ja uue platvormi projektijuht Herki Tuus.   

Harrastuspüügiõiguse tasu saab alates 1. märtsist maksta aadressil kalaluba.ee, jahipidamise õiguse tasu maksmiseks pääseb samale platvormile ka aadressi jahiluba.ee kaudu. Seni on neid makseid vahendanud pilet.ee, kuid alates 1. märtsist tasusid sealt enam maksta ei saa. Kõik varem pilet.ee kaudu omandatud õigused jäävad kehtima ja on leitavad ka uuest keskkonnast.   

„Meenutame hea tundega, et kui 2007. aastal pilet.ee keskkonnas paberivaba püügiõiguse soetamise ja kontrollimise juurutamisega alustasime, olime kogu Euroopas teerajajad ja esindasime hästi Eestit kui e-riiki. Telefoni teel maksmise lahendus pälvis 2008. aastal parima avaliku teenuse auhinna. Seetõttu täname koos kõikide Eesti harrastuspüüdjatega pilet.ee keskkonda seni tehtu eest,“ rõhutas Herki Tuus.  

Aadressil kalaluba.ee või jahiluba.ee kättesaadav platvorm võimaldab harrastuspüügi või jahipidamise õiguste eest tasuda nii pangalingi, krediitkaardi kui mobiilimaksega ning autentimiseks on kasutusel juba muude riigiteenuste kasutamisel tuttavaks saanud autentimissüsteem. Tänu ostukorvi funktsioonile tekib võimalus tasuda soovi korral mitme erineva loa eest ühekorraga, e-poele sarnanev lahendus lihtsustab lubade hankimist ka välismaalastele. Internetiühenduse puudumise korral on alates 1. märtsist võimalik tasuda harrastuskalapüügiõiguse eest SMSiga, selleks tuleb saata piletikoodi ja isikukoodiga sõnum numbril 1717. Endisena säilib võimalus taotleda kalastuskaarti Keskkonnaameti kontorites kohapeal.    

„Keskkonnaametile teeb heameelt see, et riigil on nüüd oma keskkond, mis pakub lisaväärtusena kalastajatele ka kasulikku lisainfot kehtivate reeglite kohta,“ ütles ameti peadirektor Rainer Vakra. „Näiteks registreeritud kasutajale saadetakse ostetud õiguste kohta info e-postiga ning samuti tuletatakse meelde, kui ostetud õigus hakkab lõppema. Kalastuskaardiga kaasneva püügiaruande täitmine käib nüüd samuti sealsamas kalaluba.ee aadressil ja muutub lihtsamaks,“ loetles Vakra.  

Herki Tuusi sõnul on üleminek riigi seisukohast mõistlik investeering. „Lubade müügi, isiku- ja püügiandmete ning järelevalve paigutamisega ühtsesse keskkonda saavutame tänasest turvalisema ja töökindlama teenuse, sest väheneb mitme süsteemi omavaheline suhtlus, mis on alati seotud riskidega,” kinnitas Tuus.    

Harrastuskalapüük on järjest suurema osakaaluga sektor kogu kalandusest, mistõttu parem järelevalve selle üle on oluline. Seetõttu rahastas kaasaegsele platvormile üleminekut 90% ulatuses Euroopa Liidu Merendus- ja Kalandusfond ja 10% ulatuses Eesti riik.    

Ülemineku tõttu pilet.ee lehelt kalaluba.ee lehele võib 1. märtsi ennelõunal teenuses olla lühike katkestus. Probleemide korral saab täpsemat infot Keskkonnaameti klienditoe telefonil 662 5999. 

Lisamaterjalid: