Kitsemamma tallega soolakus

Kitsemamma tallega soolakus

521
Kits tallega. Foto: Priit Vahtramäe rajakaamera

Viljandimaal jäi rajakaamerasse kitsemamma, kes käib juba tallega koos soolakus.

Kitsede valmisolek viljastamiseks kestab vaid 3–4 päeva, seega on paaritumishetke ajastamine väga oluline. Kui sokk on omale paarilise leidnud, siis hakkab pihta pikk tagaajamine. Sedasorti tagaajamine on oluline, sest vallandab ovulatsiooni, mis on kogu tagaajamise bioloogiline eesmärk. Tagaajamine kulmineerub, kui metskitsed hakkavad üksteist taga ajama väikeste ringidena. Nii tallavad nad maha rohu ja tekkinud ringe nimetatakse rahvakeeles “nõiaringideks”. Paaritumine ise toimub lühikese hetke, kuid seda korratakse korduvalt.

Metskitse tiinus kestab inimesega sarnaselt 9 kuud. Metskitsede sündimus sõltub peamiselt kliimast. Näiteks Ungaris sünnivad kitsed juba aprillis-mais, Eestis alles mais-juunis.

Kitsel sünnib 1–2 (harva 3) tähnilist talle, kellel on algul raske hakkama saada. On oluline, et talled tuleksid ilmale ohtude eest kaitstud paigas, sest talled pole esimesel päeval võimelised emale järgnema ja püsivad kaks-kolm nädalat paigal. Neid murravad ilvesed, karud, hundid ja isegi rebased. Kui talled sünnivad heinapõldudel, võib neile saatuslikuks saada heina niitmine, mille käigus hukkub palju vastsündinuid.

JAGA