Loomade aktiivne liikumine nõuab maanteedel tähelepanelikust

Loomade aktiivne liikumine nõuab maanteedel tähelepanelikust

2264
Foto: Kaarel Roht

Päevapikkus on lühemaks jäänud, hämarad ajad sobivad metsloomadele liikumiseks, sest päevane aeg sobib puhkamiseks.

Metsades kestab marja- ja seeneaeg, rahvast liigub päris palju. Loomi ajab liikvele ka oktoobris alanud ajujaht, mis kestab veebruarikuu lõpuni ja seda just päevasel ajal, eriti nädalalõppudel, mil kohtame oranžides vestides jahimehi metsasemates piirkondades, kirjutab Looduskalender. Ka pruunkarud on liiikuma aetud. Innaaeg kestab veel nii põtradel, kui hirvedel ning loomulikult on loomad sel ajal liikuvamad.

Kuidas käituda, kui autojuht teeveeres mõnda sõralist märkab?

Jalg tuleb gaasipedaalilt maha võtta ja kui on näha, et loom asub teed ületama oleks mõistlik peatuda ja sisse lülitada ohutuled, vajadusel vastu liikuvatele sõidukitele ohust märku anda.

Millal uuesti liikuma hakata? Turvaliselt alles siis, kui loom tee ületamise järgi on metsa sisenenud. Miks? Teisel pool teed avaneb loomale uus keskkond ning kui miski looma kohutab võib juhtuda, et joostakse tagasi ja jälle üle maantee – nii võib juhtuda põdraga, aga ka hirvega. Metskitsed liiguvad salkades, juhtub sageli, et mõne aja möödudes ilmub teele juba järgmine kaber ja kolmaski võib tulla…

Autode ette jäävad lippama jänesed, teede veertes näeme sageli pimedal ajal hõõguvaid silmi. Hõlpsa saagi jahile on saabunud nii rebased, kui kährikkoerad… Lihtsalt peab veidi tähelepanelikum ja ettevaatlikum olema – kokkupõrge loomaga on ohtlik.

Mida teha, kui kokkupõrge on juhtunud? Helista palun Keskkonnainspektsiooni lühinumbril 1313.

Kirjeldada võimalikult täpselt avarii toimumiskohta.

Anna teada, kas loom või lind hukkus või sai vigastada ning põgenes. Liikluses hukkunud looma ei tohi kaasa võtta. Inspektsioon teavitab kohalikke jahimehi, kes korjuse teelt ära toimetavad.

Väldi igati liiklusohtlikke olukordi.

Allikas: Looduskalender