Miks Tšornobõli metssead on jätkuvalt radioaktiivsed?

Miks Tšornobõli metssead on jätkuvalt radioaktiivsed?

430
Kuidas tuumakatsed ja Tsernobõli keskkond mõjutas metssigu. Graafik: Environmental Science & Technology

Teadlased on pikka aega mõistatanud, miks Tšornobõli piirkonna metssead on endiselt radioaktiivsed, erinevalt hirvedest, kelle radioaktiivsus on aja jooksul vähenenud. Hiljutine avastus näitab, et metssead saavad radioaktiivset kiirgust mitte ainult 1986. aasta Tšornobõli tuumajaama katastroofist, vaid ka 1960. aastate tuumakatsetustest.

Selle mõistatuse lahendas Viini ja Hannoveri Leibnizi ülikoolide teadlaste meeskond, kasutades tipptasemel mõõtmisi, et kindlaks teha radioaktiivsuse allikas. Tšornobõli katastroof paiskas õhku suures koguses tseesium-137 isotoopi, mille poolestusaeg on umbes 30 aastat. Arvestades, et sündmusest on möödas üle kolme aastakümne, võiks eeldada, et tseesiumi tase on langenud. Kuid metssea lihas seda langust ei täheldata; kiirgustase on püsinud peaaegu muutumatuna, vahendab Postimees.

Täpsemate mõõtmiste abil avastati, et mängus on ka tseesium-135 isotoop, mille poolestusaeg on palju pikem ja mida on keeruline tuvastada. Viini ülikooli professor Georg Steinhauser selgitas, et tseesium-135 tuvastamiseks on vaja kasutada massispektromeetriat.

Loe lähemalt Postimehest.