Ornitoloogiaühing kutsub püüdma kuldnoka laulu

Ornitoloogiaühing kutsub püüdma kuldnoka laulu

1313
Foto: Flickr

Aasta lind kuldnokk on tuntud kui meisterlik erinevate häälte jäljendaja. Selleks, et teada saada, kui varieeruv on kuldnoka laul Eestis ning kui mitmekesist laulu see liik ikkagi laulab, kutsub ornitoloogiaühing kõiki kuldnoka laulu salvestama.

Oma laulus võib kuldnokk imiteerida nii teiste lindude laule ja häälitsusi kui ka kõikvõimalikke muid helisid, mida ta oma ümbruses kuuleb – olgu selleks kasvõi kassi näugumine või värava kriuksumine. Häälega veiderdades võib ta segadusse ajada nii kogenud ornitoloogi kui ka keskmiselt osavama linnuhäälte äpi.

Kuldnoka laulu salvestamiseks ja samal ajal tema vaatluse talletamiseks soovitab ornitoloogiaühing valida endale sobivaim digilahendus. Selleks saab kasutada rakendust “Legulus“, rakendust “Minu loodusheli” või andmehalduse infosüsteemi PlutoF töölauda.

Juhendid nimetatud rakenduste abil häälte salvestamiseks leiab aasta linnu kodulehelt. Kõik nende rakenduste kaudu salvestatud helivaatlused jõuavad ka Eesti elurikkust koondavasse portaali eElurikkus, mille kaudu saavad avaandmetena nähtavaks ka ülemaailmses elurikkuse andmevõrgustikus GBIF.

Helivaatlused tuleb valitud rakenduse kaudu teele saata enne 31. maid 2021.

Tublimaid salvestajaid ornitoloogiaühing tunnustab ja jagab ka auhindu. Eripreemia saab huviline, kelle kuldnoka laulu salvestises on kuulda kõige mitmekesisem helimaastik (ehk kõige rohkemate teiste liikide hääled).

Praegu, 2021. aastal salvestatud helid on väärtuslikuks ajalooallikaks tulevastele põlvedele ning annavad võimaluse vaadelda ja võrrelda Eesti helimaastikku praegusega ükskõik kuna tulevikus.

JAGA