Põllumajandus- ja Toiduamet tegeleb aktiivselt hukkunud lindude kokku kogumisega

Põllumajandus- ja Toiduamet tegeleb aktiivselt hukkunud lindude kokku kogumisega

760
Foto: Michael Gwyther-Jones/Flickr

Viimastel päevadel on ametit teavitatud massiliselt hukkunud luikedest. Amet teeb omalt poolt kõik, et need linnud kokku koguda ja vajadusel proovid võtta, et need saata laborisse.

Põllumajandus- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Hele-Mai Sammeli sõnul on hetkel olulisim teha kõik selleks, et kiiresti leviv lindude gripp ei jõuaks kodulindude sekka. „Amet kogub kokku hukkunud linnud, kes võivad olla haigestunud lindude grippi. Vajadusel võetakse lindudelt proovid. Samuti tagatakse, et see toimuks viiruse levikut välistaval viisil ning linnud hävitatakse nõuetekohaselt,“ selgitas Sammel.

Põllumajandus- ja Toiduameti infotelefonile on teavitatud enamasti luikedest, kuid ka haigrutest, kajakatest, kormoranidest jm väiksematest vee ja röövlindudest. Enamus kõned pärinevad Harjumaalt, Lääne-Virumaalt ning Saaremaalt. Veebruaris teavitati peamiselt üksikutest lindudest, kuid viimastel päevadel on teavitatud massiliselt surnud luikedest Vääna-Jõesuu rannaalal ja Pärispea poolsaarelt.

Sellel aastal on lindude gripile uuritud 37 vee- ja metslindu (1.03 seisuga). Lindude gripi H5N8 tüve kinnituse on saanud Tallinnast Kopli poolsaarelt leitud kühmnokkluik (12.02). Harku vallast Vääna-Jõesuu rannaalalt leitud kühmnokkluigelt (proov võeti 27.02) ja Viimsi vallast Pringi külast leitud sinikael-pardil tuvastati lindude gripp, viiruse tüved on laboris täpsustamisel (proov võeti 23.02). Oluline on märkida, et kõiki eelmise nädala lõpus võetud proovide vastuseid hetkel veel ametisse laekunud pole.

Linnugripi peamised sümptomid:

–    harja, lokutite ja näopiirkonna turse;
–    isutus, uimasus kõhulahtisus;
–    linnud hingeldavad ja hari ning lokuti muutuvad siniseks;
–    munatoodangu järsk langus.

Selleks, et kaitsta oma kodulinde:

–    hoia linde siseruumis ning väldi igasugust kokkupuudet metslindudega;
–    ära lase kõrvalisi isikuid oma lindude juurde;
–    enne lindude juurde minemist ja nende toitmist, pese käed ning vaheta riided ja jalanõud.
–    juhul kui märkad ebatavalist suremust, siis teavita sellest veterinaararsti.
–    välisriigist tohib linde ja haudemune tuua vaid veterinaarsertifikaadi alusel.

Mida teha kui leiate surnud linnu:

–    Juhul, kui leiate hukkunud veelinde (haned, luiged), hulganisti surnud metslinde või surnud röövlinnu (kullid, kotkad) korjuse, siis palume sellest teavitada helistades infotelefonil +372 605 4767. Kindlasti ei tohiks ise linde kokku koguda ning neid kuhugi toimetada, sellega võite viiruse levikut suurendada. Vajadusel võtab amet ka proovid.
–    Kodulinnu surmast teavitada veterinaararsti, kellelt saad edasised suunised.

Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) tuletab kõikidele põllumajanduslindude omanikele meelde kohustust registreerida oma lindude pidamise koht PRIA põllumajandusloomade registris. Registreerima on oodatud ka mõne kana pidajad. Ainult niimoodi saab amet operatiivselt viiruse levikut tõkestada ja olla sellel keerulisel ajal linnupidajale toeks.