Põltsamaa jahisarveansambel tuli välja duubelalbumiga

Põltsamaa jahisarveansambel tuli välja duubelalbumiga

2541
Foto: EJS

Põltsamaa Jahiseltsi jahisarveansambel andis oma 10. juubeli puhul välja duubelalbumi, kus saab kuulata erinevat jahimuusikat.

Jahiansambel esitleb oma uut albumit „Kui hüüab jahisarv“ 17. augustil Põltsamaa jahiseltsis.

Album koosneb duubel CD-plaadist, millest esimene on pühendatud jahimuusikale meilt ja mujalt. Teisele plaadile on koondatud Eesti jahisignaalid ning ulukite häälitsused.

Veel mõne aastakümne eest olid jahisarvehelid jahis osalejaile kõige operatiivsem sidepidamise võimalus. Paraku teame sellest nüüd vaid tänu ajalookirjutistele ja vanade jahimeeste meenutustele. Tänapäeval, kui sidepidamises ja teabevahetuses on keskse koha sisse võtnud raadio-, video- ja sateliitseadmed, on jahimuusikal uus ja veelgi tähenduslikum roll ‒ jahisignaalid ja -muusika on muutunud heal tasemel korraldatud jahiürituse sümboliks.

Võime olla uhked, et ka meie väikesel Eestil on pikkade jahitraditsioonidega riikide kõrval omad algupärased jahisignaalid. Tunnustusena tehtu eest on neile viimastel aastatel lisandunud Eesti autorite uudisloomingut temaatiliste paladena, mida esitatakse juba ka jahivälistel üritustel, tuues muusikaelamuse nii mõnegi kõrvalseisja südamesse.

Jahisarveheli on jahimehe meelismuusika. Erakordse elamuse saab kuulaja aga jahisarvede ansambli mängust, olgu siis looduses või kontserdil. Just ansamblimängu propageerimine on olnud Eesti jahimuusika edendamise peasuund.

„On äärmiselt meeldiv ja väärib tunnustust, et meie viimaste aastate tuntuima jahimuusikaansambli, Põltsamaa jahiseltsi jahisarvekvarteti algatusel on ilmunud kauaoodatud kogumik jahisignaalidest ja jahimuusikast,“ tõdes jahimuusika arendaja ja endine EJSi direktor Anti Levandi. „See kutsub kuulama ja loodetavasti innustab veel paljusid ise jahisarve puhumist õppima,“ lisas Levandi.

Põltsamaa Jahiseltsi jahisarveansambel moodustati 2008. aastal, mil alustati triona, ent 2013. aastast musitseeritakse kvartetina. Kümne tegevusaasta jooksul on ansamblil olnud arvukalt esinemisi mitmesugustel tähtpäevadel, rahvakultuuri- ja jahiüritustel. Praegu kuuluvad jahisarveansambli põhituumikusse Jaan Enok, Lauri Kivil, Peep Geraštšenko ja Tõnis Kaeramaa.

2004. aastal ilmus Tõnu Vaaski noodimaterjalina brožüür „Jahisarve puhumise õpetus“, kuid siiani puudusid kaasaegsel helikandjal näidised kuidas jahisarve täpselt puhuda. Seda tühimikku püüabki uus album täita. Ühtlasi soovitakse sellega jahi(sarve)muusikat laiemale publikule tutvustada ja jahisarvemängu populariseerida.

Tallinna Helikassetitehas andis 1997. aastal välja lindistuse, kus Abi Zeider esitab suurulukite signaale. Pillimängu meisterlikkuse osas on Zeideri signaalid absoluutselt ületamatud, kuid helitehnika on nii kiiresti arenenud, et kassett andmekandjana pole lihtsalt enam toimiv. Ilmunud CD-plaadil on esitatud lood nii, nagu tänane jahimeeste põlvkond on neid harjunud kuulma ja mängima.

Kõik plaadil kõlavad loomade häälitsused on näitlikud, täpsustamata looma sugu ja vanust. Kõik uluki häälitsused on pärit Fred Jüssi raadiosaatest „Looduse aabits“ ning on kättesaadavad ka ERRi arhiivist. Jahisignaale esitab plaadil Põltsamaa Jahiseltsi ansambli liige Lauri Kivil.

Duubelalbumi esimese plaadi osad lood on arranžeerinud Eino Georg, plaadi panid kokku Põltsamaa jahisarveansambel koos Peeter Änilase ja Reigo Tõnissoniga.

Kes soovib jahimuusika CD-plaate endale soetada, tasub ühendust võtta e-posti aadressil jahisarv.poltsmaaa@gmail.com. Lähiajal jõuavad plaadid müüki ka Rahva Raamatu poodidesse.

Jahisarveansambli Maalehele antud intervjuud saab lugeda SIIT ning Vikerraadio intervjuud saab järele kuulata SIIT: