Rekordiline jahitrofeede näitus Leedus

Rekordiline jahitrofeede näitus Leedus

899
Leedu jahitrofee näituse avamine. Fotod: Anne Reitel

16. juulil avati Leedus Jurbarka rajoonis Raudone lossis Leedu jahi- ja kalameeste seltsi poolt korraldatud vabariiklik jahitrofeede näituse „Raudone 2022”.

Koroonapandeemia keerdkäikude tõttu kujunes näitus Leedu kõigi aegade rekordiliseks, kus eksponaatide koguarv – 2000, on suurem kui eales varem.

Eksponeeritud trofeede suur osa mõõdeti üle ja hinnati 2.‒3.juulil, kus saatuse tahtel jäi meie ekspertidel vaatamata kindlale minekuplaanile kahjuks käimata. Osa väärtuslikest trofeedest oli mõõdetud juba varem regionaalselt. Nimelt on leedukad tegudega meist, kes me alles mõtteid veeretame ja üritame oma ideedega jahiorganisatsioonideni jõuda, ette jõudnud ja suutnud ellu rakendada kõikide hooaja jooksul kütitud jahitrofeede aastaringse kohustusliku mõõtmisele toomise süsteemi.

Kuna näituse veebikataloogi pole veel avaldatud, sest avamispäeval üle mõõdetud trofeede muudatusi alles sisestatakse, siis ei saa siinjuures nimetada lõplikke numbreid. Esindatud trofeeliikide koguarv jäi 10 kanti. Kõik külalistele avatud lossitoad täideti punahirvesarvedega, mida kogunes 700 ringis. Ümmarguselt 800 metskitsesarve on suudetud tänu nupukale lahendusele ühte ruumi paigutada. Üsna Eesti tasemele (ootan huviga kataloogi, et võrrelda) ja meie eelmise hindamisperioodi kogusele sarnane tundus põdrasarvede valik.

Põnevust ja silmailu pakub meile ikka veel eksootikana tunduv kabehirv. Eelnimetatute kõrval jagub näpuotsaga ruumi teistelegi trofeeliikidele. Tagaruumis oli au ära näha ka ilus hundikoljude kollektsioon, mida näitusekülastajad paraku näha ei saa. Leedus tohib küll hunti lasta ja koguda materjali populatsiooni uurimiseks, kuid rahvale näidata saab teda ainult muuseumis ja loomaaias, sest seadusega on keelatud eksponeerida suurkiskjate koljusid või nahkasid kommertsliku kallakuga üritustel.

Lisaks rekordilisele suurusele on näitus ka rahvusvahelise kaaluga, sest avamispäeva eelõhtuks kogunes Raudone imposantsesse lossi rahvusvaheline ‒ Leedu, Läti ja Eesti trofee-ekspertide kolmeliikmeline komisjon, kelle ülesanne oli üle mõõta ja kinnitada näituse hindamiskomisjoni poolt valitud CIC Grand Prix` auhinna kandidaatide hindamistulemus. Samuti kontrollis rahvusvaheline komisjon üle CIC-i rahvusvahelist kuldmedalit soovinud jahimehe hirvesarvede mõõtmistulemuse ning allkirjastas lõpliku hindamisprotokolli, mis esitatakse CIC-i täitevkomiteele CIC-i kuldmedali taotlemiseks.

Pidulik näituse avamine

Näituse avatseremoonia pidulikkus ja lossiväljakule lindi lahti lõikamist ootama kogunenud jahimeeste ning huviliste arv oli muljetavaldav. Leedu jahimehed näivad tõepoolest mõistavat, milline ainulaadne loodusrikkus nende kasutada on usaldatud.

Pidulikul avamisel tervitasid kõiki jahimehi ja näituse külastajaid Leedu keskkonnaminister Simonas Gentvilas, Leedu Seimi liikmed, vahepalasid esitas jahisarveorkester „Tauro ragai” ja autasustati parimaid.

Pärast lindi lahti lõikamist jätkus väljakul tegevust kogu perele. Toimusid hirvepeibutamise meistrivõistlused, muusikat tegi muusikakollektiiv El Fuego, oli meelelahutust lastele, näidati jahikulle ja Leedu rahvuskoeri ‒ leedu hagijaid. Oma tegemisi tutvustasid taksidermistid, metsamehed, turismiinfotöötajad ja käsitöömeistrid.

Aukartustäratava Nemunase jõe kõrgel kaldavallil trooniv Raudone loss ning sellesse mahutatud Leedu jahimeeste uhkus on seda väärt, et oma puhkusereisi kavandades plaani võtta kõrvalepõige Leedu Poolapoolsesse serva.

Näitus jääb avatuks 3. novembrini ja lossi uksed on lahti iga päev alates kella 8-st. Esmaspäevast neljapäevani suletakse loss kell 18, reedest pühapäevani kell 20.

Anne Reitel
CIC-i STJ trofeekohtunik