Eelmisel nädalal tuvastati Rootsis seitsmel metsseal sigade Aafrika katk, mis on esimesed leiud riigis.
Katku leiti Fagersta külast, mis on 145 km kaugusel Stockholmist. Siiani pole teada, kuidas katk Rootsi jõudis, kirjutab Pig Progress.
Rootsi veterinaaria instituut tuvastas katku 6. septembril ning maailma loomatervise organisatsioon kinnitas leiu 8. septembril. Alguses leiti üks katku nakatunud metssiga, kuid nüüdseks on teada juba veel kuuest leiust.
Rootsi põllumajandusameti esindaja Lena Hellqvist Björnerot ütles, et „viime nüüd ellu selle plaani, mis meil on olnud pikka aega varuks. Samuti kasutame ära teiste sarnases olukorras olnud riikide kogemusi,“ tõdes ta.
Esimene abinõu
Esimese abinõuna teevad ametkonnad koostööd jahimeestega, et üles leida ja kaardistada täpselt katku leviku ala. Selleks otsitakse ka hukkunud metssiga, kohtades, kus need ulukid elavad. Tauditsoonis keelatakse ära inimtegevus, et ära hoida edasine katku levitamine. Kokku peaks tauditsooni moodustama ligi 1000 km2 .
Siiani on teadmata mis haiguspuhangu põhjustas. Jahimehed arvasid, et see oli lähedal olnud prügila, mis metssigu enda poole meelitas. Veterinaar Karl Stahl: „Hetkel me ei tea, kust see viirus sisse tuli, kuid see oli väga kaugel lähimast katkutsoonist Euroopas, seetõttu arvame, et katk liikus siia inimeste kaudu. Euroopas levib praegu ulatuslikult seakatk. Samas on ka riike, kes on edukalt katkust vabanenud ja see on ka meie riiklik eesmärk.“
Bioohutuse kontroll
Ametkonnad on julgustanud seakasvatajaid oma bioohutusolukorda üle vaatama ja haigusnähtude või suurenenud suremuse korral veterinaari poole pöörduma. Lisaks kutsus Rootsi veterinaaria instituut üles avalikkust ja jahimehi Rootsis, kuid eelkõige nimetatud piirkonnas teatama surnud metssigade leidudest.