Seakatk kogub tuure

Seakatk kogub tuure

777
Foto: erakogu

Juuli algusel tuvastati Põlvamaalt võetud surnuna leitud metssigade proovidest sigade Aafrika katku.

EJS-i tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul on suvi ja eriti selle teine pool SAK-i leviku kõrgaeg. „Tõenäoliselt on katk tulnud üle piiri lõuna poolt ja levib Kagu-Eestis kahjuks jõudsalt edasi. Kokku leiti PTA andmetel Põlvamaal Meeksi jahipiirkonnast 18 surnud seakorjust. Tegemist oli põhiliselt põrsaste ja kesikutega,“ ütles Korts.

Tartu Jahindusklubi Meeksi jahiseltsi esimees Ivo Kalmuse sõnul leiti nende jahimaadelt surnuna kolm täiskasvanud metssiga ja 15 põrsast. Kari tuli suure tõenäosusega naabrite juurest Rasina kandist juba mai alguses nende maadele. „Meie kogemus on, et karjad tuleks võimalusel hoida võimalikud väikesed ja arvukus madal, et takistada seakatku levikut,“ lisas Kalmus.

Eelmine viirusleid selles kandis oli 20. veebruaril Räpina vallas Parapalu külas.

EJS-i ja Põlva Jahiseltsi juhatuse liikme Tiit Rammuli sõnul näitab jahimeeste kogemus, et katku surve on aktiviseerunud juulikuus ja see on viimase kolme aasta muster. „Katk üritab liikuda lõuna poolt põhja poole ja idast läände,“ tõdes Rammul.

Jahimeestel on taas saabumas valik, kas küttida või matta. Mõistlikum on küttida, sest siis väheneb metssigade arvukus ja võimalus katku levikuks. Samuti saab kasutada kütitud metssigade liha ja langeb ära vajadus matta korjused või toimetada need konteineritesse.

Tänu PRIA esmatöötluskohtade meetmele ja jahiseltside enda panustamisele on enamustes jahipiirkondades olemas korralikud ja nõuetele vastavad esmatöötluskohad. Loodame, et kõik jahiseltsid mõistavad olukorra tõsidust ja vajadust aktiivselt metssigu küttida ka suveperioodil. Parem küttida, kui matta.