25. veebruaril toimunud seakatku teemalisel infopäeval selgus, et kuigi positiivsete sigade Aafrika katku juhtumite arv on aastate jooksul oluliselt vähenenud, püsib viirus Eestis endiselt edasi.
Eesti Maaülikooli veterinaarse bio- ja populatsioonimeditsiini professori Arvo Viltropi sõnul oli Eesti viirusevaba 2019. aasta veebruar kuni 2020. aasta august. „25. augustil tuvastati taas SAK viirus ühel metsseal Raplamaal, kes leiti maantee äärest,“ selgitas Viltrop. „Kõige suurema tõenäosusega on see inimese poolt uuesti sisse toodud viirus,“ lisas Viltrop.
Praegu on Eestis kaks aktiivset seakatku kollet, üks neist Raplamaal, teine Lääne-Virumaal. 2020. aastal oli kokku 76 SAK positiivset metssiga, neist 60 antikeha positiivset ja 16 viiruspositiivset. Sel aastal on jaanuari lõpu seisuga uuritud 2074 metssiga, millest 15 on SAK positiivsed, 14 antikeha ja 1 viiruspositiivne.
Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna nõuniku Maarja Kristiani sõnul on seakatk laialt levinud ka mujal Euroopas. „Seakatk levib praegu aktiivselt Slovakkias, Serbias, Moldovas, Ungaris, Baltikumis, Saksa-Poola piiri ääres ja eriti kõrge levikuga on see Rumeenias. Taudi on likvideerida suutnud hetkel vaid Tšehhi ja Belgia,“ selgitas Maarja Kristian.
Eesti uued seakatku leiud on kindlasti ohuks nii metssea populatsioonile, aga ka kodusigadele, mistõttu on oluline jahimeeste seas säilitada ka bioturvalisust nii enne jahti, jahi ajal kui ka pärast seda, on Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna juhtivspetsialist Anne-Ly Veetamm kindel. „Esmakäitluse nõuded on tähtsad, alati tuleb jälgida puhastamise ja desinfitseerimine nõudeid, et vältida haiguse edasi levitamist,“ selgitas Veetamm.
Infopäeval tehti lisaks ka ülevaade 2018.-2020. aastal toimunud hirvlaste kurtumustõve seire projektist, Euroopas ja Eestis käimasolevast ehhinokokk-paelussi uuringust ja marutaudi projektist.
Infopäevast valmis ka salvestus. Huvilistel palume ühendust võtta karri.urban@ejs.ee.
Infopäeva ettekandeid saab vaadata siit:
- Bioturvalisus jahil – Anne-Ly Veetamm
- Seakatku uuringutest ja tulemustest – Katrin Mähar
- Seakatku ülevaade meil ja Euroopas – Maarja Kristian
- SAK viiruspositiivsete taasleiud – Arvo Viltrop
- Ehhinokokk-paelusside uuring Euroopas – Epp Moks
- Kütitud ulukite esmakontroll – Anne-Ly Veetamm
- Hirvlaste kurtumustõve seire Eestis – Anne-Ly Veetamm
- Ülevaade marutaudist – Enel Niin