Eesti Setterite Klubi jaoks on oluline settereid ikka ja jälle põllule meelitada. Selleks tegevuseks on parim aeg muidugi sügis. Teist aastat järjest kutsusime oma koeri koolitama asjatundja väljastpoolt Eestit, Markku Partio Soomest, ja toimumiskohaks valisime Kase Turismitalu Jõgevamaal.
Koolitus toimus kahel päeval, 19. ja 20. septembril hommikul 9-st kuni õhtul 17-ni. Kokku osales 17 koera koos juhtidega, 5 pealtvaatajat ja üle tosina nurmkana.
Kui teooriaosa sai läbi, siirduti põllule. Koerad olid jagatud kahte gruppi – kogenumad ja päris algajad. Esimesel põllul tuli koer rihmast lahti otsingule saata, aga suunata ei tohtinud. Lihtsalt jalutati põllul ja lasti koeral teha seda, mida ta soovis. Samal ajal jälgis ja analüüsis Markku koerte käitumist ning andis omanikele tagasisidet koerte loomuomastest instinktidest.Hommikukohvi ja pirukate juurde jutustas Markku alustuseks endast ning rääkis, mida ja kui varakult ta oma koerale õpetama hakkab, kuidas koeri koolitab ning mis meid ees ootab. Samuti tutvustas ta launcher’it, mis on seade, kuhu lind sisse pannakse ja nupu vajutuse peale õigeaegselt õhku paisatakse. Launcher’iga on koera tähelepanu tõmbamiseks võimalus teha erinevaid linnuhääli piiksust kuni pardi prääksumiseni.
Edasi mindi kõik koos teisele põllule, kus räägiti uuesti üle, mida tegema hakatakse ning kuidas koera õpetada, juhtida ja motiveerida. Oluline on meeles pidada, et ei kasutataks sõna „EI”! Koera ei tohi põllul keelata, see tekitab täiesti vale meeleolu. Tuleb vaid ergutada, kiita ja/või lihtsalt rihmast tagasi hoida.
Teisel põllul alustati sellest, et näidati koertele lähedalt nurmkana. Kui koerte huvi linnu vastu oli äratatud ja nurmkana lõhn ninna talletatud, võis launcher’i kasutusele võtta. Ükshaaval mindi rihmastatud koeraga põllule. Pikka otsingut ei tehtud ja kui koer, lõhn ninas, linnuni jõudis, tuli teda rihma abil seisangus hoida. Sinna juurde kuulus muidugi kiitus. Markku märguande peale anti koerale käsklus “edasi”, mis tähendas, et koer peab sööstma linnu suunas ja tolle lendu ajama. Siin tuligi mängu launcher. Kui koer jõuab linnuni, heidab masin selle õhku, ning lind lendab eemale. Väga tähtis kogu selle tegevuse juures oli, et koera ja linnu vahele jääks piisav vahemaa, et koera kiita sööstul, aga mitte siis, kui lind juba lendab. Linnu lendutõusmise hetkel tohtis koer talle järgneda vaid paar meetrit ning siis tuli ta ilma ühegi kiituse ja keeluta rihmast paigale tõmmata. Nurmkanale jäädi vaid järele vaatama ja linnu maandudes kõnniti hoopis vastassuunda ära.
Liialt innuka koera puhul, kes seisangus püsimata iseseisvalt launcher’is oleva linnu peale tormama hakkas, tegi koolitaja launcher’iga piiksu ja kui see koera ikkagi ei peatanud, vajutas launcher’i lahti ja päästis linnu lendu. Sedasi õpib jahikoer seisangut, jätma seisangul linnuni õige vahemaa ja oma tormaka käitumisega mitte lindu ennetavalt õhku ajama. Sel ajal, kui algajad põllul harjutasid, käisid kogenumad kolmandal põllul pesitsevat nurmkanaparve otsimas, mis mõnel tublimal jahikoeral ka õnnestus.
Kui kõik koerad olid põllul oma koolituskorra ära käinud ja omanikud Markkult tagasisidet saanud, sõideti turismitallu tagasi. Sooja supi, kohvi ning koogi kõrvale sai üheskoos päeva kokku võtta ja muljetada, kuidas läks ning mida ja kuidas edasi õpetada. Lõpetuseks tänasime Markku Partiot ja nii need kaks huvitavat ja kasulikku koolituspäeva läbi saidki. Rõõm oli kuulda, et koolitaja meiega rahule jäi, sest meie kõik jäime temaga küll väga rahule!
Juba on peas küpsemas mõtted järgmise jahikoolituse osas ja selles, mida saaks veelgi paremini ära teha. Ikka ainult selleks, et pakkuda meie liikmetele, nende koertele ja kõigile teistele huvilistele parimat. Küllaltki suur osalejate hulk näitab, et entusiaste ja harrastajaid ikka jagub ning oleme õigel rajal. Hiljuti valminud ning kinnitamist ootav uus katsemäärustik „7. rühma seisukoerte jahikatse reeglid“ ehk toetab seda.
Muljeid jagas ja pildistas Raili Laani,
FB album (sisselogimine vajalik): https://www.facebook.com/raili.laani/media_set?set=a.1032316683465903.1073741870.100000627425973&type=3
Jane Faizullin jahialbum (sisselogimine vajalik): https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1733913100173827.1073741849.1521682138063592&type=3
Ka jahisaade “Kahekesi püssi ja panniga” käis vaatamas, kuidas jaht nurmkanadele käib, saadet saab järelvaadata TV3play-st.