Sigade Aafrika katku olukord maikuu seisuga

Sigade Aafrika katku olukord maikuu seisuga

435
Foto: Flickr

Aasta esimese viie kuu kokkuvõte näitab, et Eestis SAK-iga väga hullu seisu ei ole. Samas on viirus aktiivsena keskkonnas endiselt olemas ja tõrjemeetmetega tuleb jätkata.

Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialisti Helen Prommiku sõnul on kokku maikuu lõpu seisuga uuritud 3467 metssiga, neist 14 lõpnud (10 Põlvamaal, 3 Ida-Virumaal, 1 Hiiumaal), 3447 kütitud ja 6 hukatud või hukkunud. „Kokku on seakatku tuvastatud 34 metsseal: 12 viiruspositiivset metssiga ning 23 antikehapositiivset metssiga (sh ka 1 antikeha- ja viiruspositiivne metssiga),“ ütles Prommik.

Kõige rohkem viiruspositiivseid metssigu, üheksa, on leitud Põlvamaal Taevaskoja jahipiirkonnas. „Kõik viiruspositiivsed leiud jäävad aasta esimesse kahte kuusse, viimati tuvastati see 7. veebruaril Lääne-Virumaal Tamsalu jahipiirkonnas kütitud alla aasta vanusel emasel metsseal. 12 viiruspositiivsest metsseast 9 on olnud surnuna leitud (Põlvamaal 8 ja Ida-Virumaal 1) ning 3 kütitud (Põlvamaa, Ida-Virumaa ning Lääne-Virumaa),“ selgitas Prommik.

Antikehapositiivseid metssigu on viie kuu jooksul leitud seitsmes maakonnas, kõige rohkem Põlvamaal (7) ja Lääne-Virumaal (6). Kõige rohkem metssigu (505) on uuritud Saaremaal.

Möödunud nädalal ei olnud ühtegi sigade Aafrika katku positiivset leidu. Suvel on ka küttimise intensiivsus väga väike ja teavet laekub vähem kui jahihooajal. Tuleb aga olla väga ettevaatlik ja järgida kõiki bioturvalisuse nõudeid, sest suvi on SAKi leviku kõrghooaeg.

Kui leiate looduses surnud metssea, siis tuleb sellest teavitada PTA-d telefonil 605 4767.

JAGA