Uued sarved kasvavad vanematel sokkudel varem ja aprilli teisel poolel hakkavad nad neid nahast puhastama. Noortel isasloomadel jõuab sarve areng lõpule mai lõpus või juuni alguses.
„Sarved on suures osas looma tervise ja elujõu indikaatorid, aga mitte ainult. Sarvede areng sõltub ka mitmetest looduslikest tingimustest, nagu näiteks toidu kvaliteet. Jahimehed hindavad isalooma sarvede põhjal tema vanust ja soojätkamise võimet (sarvede areng on seotud ka sugunäärmete tegevusega). Tugevad ja hästi arenenud isasloomad kuuluvad põhikarja ja neid, nagu tugevaid emasloomigi, hoitakse. Tugeva ja terve põhikarja olemasolu on kestliku jahimajanduse arendamisel äärmiselt tähtis. Majandada saab aga siis, kui teatakse, kes jahipiirkonnas elavad. Rajakaamerad on üks viis, kuidas seda informatsiooni hankida,” kommenteeris EJS-i juhatuse liige Priit Vahtramäe.
Kui võrdleme esimesi puhtaid sarvi eelnevate aastatega siis rajakaamera pilt tõestab, et see on toimunud mõned päevad varem kui kahel viimasel aastal. Aja järgi vaadates võiksime oodata juba eelmisetel aastatel tuttavasse söödakohta puhaste sarvedega sokku, kui tal peaks sinna asja olema. Näiteks 2022. aastal oli sellel ajal kevad hilisem ja lumi alles maas ja ka sellel kevadel oli lumi viimati maas 5. aprillil.
Vahtramäe tõi välja ka tähelepanekud seitsme aasta kokkuvõttes, millal puhta sarvega või siis just nahka ajavat sarve Viljandi jahipiirkonnas esimesena on märgatud:
- 2017 – 21 aprillil,
- 2019 – 4. aprillil,
- 2020 – 25 märtsil,
- 2021 – 9. aprillil
- 2022 – 11. aprillil
- 2023 – 12. aprillil,
- 2024 – 9. aprillil.
Seega võiks Vahtramäe sõnul öelda, et sarvede puhastusaeg tugevamatel sokkudel on aprillikuu esimeses pooles ning 2020. aasta kevad oli siin erand, kus puhastamine toimus oluliselt varem. Viimased neli aastat aga on see aga päevade täpsusega toimunud samal ajal.