19. juulil leiti Soomest esimene teadaolev morsk Kotka linnas ühe kohaliku elaniku hoovist.
Kotka elanik Jukka Hovila nägi morska esmakordselt hommikul kella seitsmest. Sündmuskohale saabusid päästetöötajad ja politseinikud, kes piirasid ala, kirjutab Ilta Sanomat.
Kuna looma tervislik seisund ei olnud kiita, otsustasid eksperdid transportida ta Korkeasaari metsloomade haiglasse. Kahjuks andis Korkeasaari metsloomade haigla teada, et reis oli morsa jaoks liiga raske ning ta suri teel.
Kogu teisipäeva veetis morsk Kotka elaniku hoovis ja selle ümbruses. Kohal käisid nii päästeamet, politsei kui loomaarstid. Loomaarstid tuvastasid, et morsk on väga näljane.
Õhtul kell 8 panid loomaarstid morsa ülevaatuseks ja transportimiseks magama. Tuimastatud morsk pakiti transpordikasti ja laaditi veoautole.
Korkeasaari loomahoolduse ja -kaitse direktor Nina Tronnti ütles, et loom on kehvas seisus ning tema pikem ülevaatamine on alati risk. „Uurime edasi ja loodame, et ravist on abi. Koos võimudega peame ka otsustama, mis morsa tulevik toob. Peame olukorda jälgima, sest tegu on kehvas seisus loomaga ja loodetavasti ei tekita transport talle liiga suurt stressi,“ selgitas Tronnti.
Korkeasaari ekspertide sõnul on morsa rasvakiht nii õhuke, et ta vees enam hakkama ei saa. Morsk oli kaldale tulnud, tema rasvakiht oli kadunud ja abaluud näha.
Enam kui tuhat kilogrammi kaaluva morsa teisaldamine osutus töömahukaks protsessiks. Päästeametniku Juha Säämäneni sõnul läks operatsioon siiski hästi. „Tuli hoolega jälgida, mida teeme. Missiooni juhtis loomaarst, nii et toimisime tema juhtnööride järgi ning päästeteenistus aitas,“ sõnas ta.