Suurim taudilevik Nigeerias: hukati pea miljon siga

Suurim taudilevik Nigeerias: hukati pea miljon siga

1377
Foto: Liz West/Flickr

Kuigi täpset ametlikku statistikat pole, on farmerite sõnul seni sigade Aafrika katku tõttu hukatud Nigeerias kokku pea miljon siga.

Selle aasta alguses sai taudilevik alguse Lagose lähistelt, kuid taud on nüüd levinud paljudesse teistesse piirkondadesse, väidavad seakasvatajad. Lagoses asuva farmeri sõnul on pelgalt nende seafarmis hukatud pea 500 000 siga. Tänaseks on viirus levinud Nigeerias 36 osariiki, kirjutab the Guardian.

Viimastel aastakümnetel on seakatk levinud mitmesse piirkonda Aafrikas. 2016-2019. aastal tuvastati seal üle 60 haigusepuhangu. Senini on kõige suurem taudilevik olnud Nigeerias. “Me pole varem midagi sellesarnast kogenud. See on halvim ja suurim haigusepuhang siiani,” ütles farmer Ayo Omirin.

Farmerite sõnul on Nigeeria seatööstus seetõttu kaotanud ligikaudu 40 miljonit dollarit ning ohus on üle 20 000 töökoha. ”Paljud seafarmid ei taastu sellest ilmselt järgmise kahe aasta jooksul. Osad farmerid on juba tööstusest lahkunud. Praegu ei ole meil ka selget pilti, kuidas seakatk tööstust lõplikult mõjutab,” selgitas Omirin.

Viimastel aastatel on Nigeerias seafarmide populaarsus kasvanud. See on populaarne nii madalama sissetulekuga leibkondades kui keskklassi seas. Veterinaaruuringute instituudi andmeil küündis 2009. aastal seapopulatsioon riigis 7 miljonini, mis on tänaseks juba kahekordistunud.

Kuigi seakatk ei ole inimestele nakkav, on ta surmavalt lõppev haigus nii metssigade kui kodusigade jaoks ning selle vastu pole efektiivset vaktsiini siiani leitud. Turvalisust saab tagada ainult looma liikumist ning bioohutuse nõudeid järgides. Nigeerias paljud farmid seda taganud ei ole.

Samuti on probleem arvestuse pidamisega, Nigeerial pole ametliku andmebaasi loomade ja haiguspuhangute kohta. Praegu töötatakse seda koos valitsusega välja. Kohalike võimudeni jõuab väga harva infot haigusepuhangu kohta. Maailmatervishoiu OIE andmed on märkimisväärselt väiksemad kui andmed, mis on saadud farmeritelt.