Loodusfotograaf Peeter Karask sai omanäolise vaatepildi osaliseks, kui sattus peale albino metskitsele.
Loodusfotograafi sõnul õnnestus möödunud nädalvahetusel, 21. aprillil kohtuda Tartumaal albiino metskitsega, kelle sai ta ka pildile koos pruunikarvalise kitsemammaga.
Fotolt on näha, et tegemist on uhke ja pealtnäha eluterve sokuga, kellel sarvedki juba puhtad.
Viimati nähti valget metskitse 2009. aastal Tartumaal. Juba toona peeti nähtut erakorraliseks. EMÜ metsandus- ja maaehitusinstituudi dotsent Tiit Randveer möönis Maalehele siis, et Eestis esineb metskitsedel pigem melanismi ehk tumeda pigmendi ülekaalu. “Kui palju on albiinokitsi, seda on raske öelda, võimalik, et tegemist on lihtsalt valget karva kitsega, kes kõigile albiino tunnustele ei vastagi,” ütles Randveer.
EJSi tegevjuhi nõuniku ja bioloogi Kaarel Rohu sõnul on valge metskitse Eestimaa looduses kohtamine pigem haruldane. „Lisaks Tartumaale on valget karva metskitsi ka kaks aastat tagasi kohanud Saaremaa fotograaf,“ tõdes Roht ja lisas, et „samas kui näiteks valgeid nugiseid kütitakse märksa tihedamini kui nähakse valgeid metskitsi“.
Metskitse karva värvusmutatsiooni põhjust on aga siinkohal raske öelda. „Võib-olla saab asi alguse geenidest, võib-olla ka mitte,“ selgitas Roht. „Igal juhul on teated sellistest värvushälvetega metskitsedest teretulnud,“ lisas ta.